wtorek, 19 lutego 2019

Pięć lat kacetu

Główna część wspomnień zawiera opis czteroletniego pobytu autora w jednym z najcięższych niemieckich obozów koncentracyjnych – Mauthausen i Gusen. Zamów dostawę do dowolnego salonu i zapłać przy odbiorze! Miałem do niej wstr ęt i przez pi ęć lat obozu nauczyłem si ę tylko tyle, ile mi na sił ę wcisn ęli do głowy ci ągłym powtarzaniem.


Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje. Wejdź i znajdź to, czego szukasz! Jak sobie człowiek uświadomi że to realne wspomnienia to.

Zupełnie inna od tych, które wcześniej przeczytałam. Bardzo szczera, napisana prostym, charakterystycznym dla Grzesiuka językiem, pomimo opisywania wstrząsających wydarzeń nie jest patetyczna. W obozach koncentracyjnych: w Dachau, Mauthausen i Gusen siedziałem od 4. Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on.


To dzieło, które nie ocenia tylko opisuje wydarzenia które rozgrywały się na oczach autora. Jest to książka o tym jak wyglądało życie obozowe, co trzeba było robić żeby przeżyć, jakie cechy psychiczne były najważniejsze. Niezwykle szczere, momentami wręcz brutalne wyznanie więźnia obozów koncentracyjnych, w którym autor, bard Warszawy, dał świadectwo tamtego czasu.


W takiej kolejności Grzesiuk „zwiedzał” te katownie, przy czym jedna była o piekło gorsza od drugiej.

Pięć lat w obozach – Dachau, Mauthausen i Gusen. Niewielu takich było, którym udało się tyle przeżyć. Z jednej strony interesują mnie tematy wojen i holokaustu, z drugiej czułam przytłoczenie, a na dodatek przeraziła mnie jej grubość i obawa o to, co w niej wyczytam. Mimo to przełamałam się i przyznam, że książka przyjemnie mnie zaskoczyła. Jedni odkładają pamiętnik, bo nie mogą znieść opisu tak strasznych zbrodni.


Inni zarzucają autorowi naturalizm i wypominają mu, że nie napisał o tym, co podtrzymywało moralny opór więźniów przeciwko hitlerowskiemu naukowo opracowanemu systemowi śmierci. Główny bohater przedstawia swoje losy podczas pięcioletniego pobytu w obozach koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury. Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.


Pobierz i przeczytaj fragment ebooka za darmo. Formaty na czytniki Kindle, PocketBook oraz telefony z systemami Androi iOS, Windows. Za kupno Każdej Książki otrzymasz Kod Rabatowy.


Wspieraj Legalne Źródła zamiast strony typu chomikuj. Książki i inne produkty w niskich cenach w księgarni internetowej czytam. XX wieku, wspomnienia z obozów koncentracyjnych.


Jednakże mimo całego ciężaru, jaki ten temat posiada, utwór czyta się lekko, autor nie sili się na patetyczność i górnolotność, jest sobą, mimo wszystko.

I oprócz wyciętych fragmentów, będzie zawierać również najważniejsze recenzje i wypowiedzi autora na temat książki. Stanisław Grzesiuk bez cenzury – kilka słów. Druga część autobiografii Grzesiuka.


Losy autora podczas pięcioletniego pobytu w obozach koncentracyjnych Mauthausen, Dachau i Gusen. Opowieść o tym, jak szkoła życia, cwaniactwo i doświadczenia z warszawskiego Czerniakowa pomogły mu przetrwać i przeżyć krytyczne chwile. Grzesiuk opisuje w niej pięć lat swoich pobytów w trzech obozach koncentracyjnych: Dachau, Mauthausen oraz Gusen.


Może i nie wszystko z tego, co opisał o życiu obozowym sam przeżył, ale to licentia poetica, zabieg często stosowany i dozwolony dla uczynienie fabuły atrakcyjniejszą, przystępniejszą itp. Opowieść o tym jak szkoła życia, cwaniactwo i doświadczenia z warszawskiego Czerniakowa pomogły mu przetrwać. Gdy mówię, że w obozie zagłuszano w ludziach uczucia, myślę o tym, z jakim spokojem i obojętnością patrzyło się na krzywdę i śmierć innych ludzi.


Każdy zajęty był sobą, troską o przeżycie godziny, pół dnia, dnia i nocy. Audiobook w znakomitej interpretacji A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty