poniedziałek, 19 maja 2014

Oznaczenia samolotow

Międzynarodowy kod samolotowy – alfanumeryczne oznaczenie przynależności państwowej statków powietrznych. Kod ten często potocznie nazywany jest „rejestracją” lub „numerem rejestracyjnym” samolotów (statków powietrznych). Rejestr Cywilnych Statków Powietrznych – rejestr publiczny ewidencjonujący statki powietrzne, opisuje ich tożsamość, właściciela lub użytkownika oraz przynależność państwową.


Samolot zawsze nosi oznaczenia państwa, w którym jest zarejestrowany. Linie lotnicze, w barwach których lata samolot, wcale nie muszą być jego właścicielem (leasing, wypożyczenie).

A o tym, gdzie maszyna jest zarejestrowana, decyduje właściciel (albo prawo obowiązujące w państwie, w którym właściciel ma siedzibę). To pytanie zadał sobie chyba każdy, kto choć raz czekał na lotnisku na opóźniający się lot. Również ci, którzy wyprawiali w podróż lotniczą swoich bliskich często zastanawiają się, gdzie jest teraz ten jeden samolot. Wiele osób spogląda też w niebo zastanawiając się, dokąd zmierza przelatujący nad nimi żelazny ptak. Pierwsza litera oznacza kategorię pojazdu latającego np.


Polskie Linie Lotnicze LOT dla Business Insider Polska rozszyfrowały oznaczenia na kadłubie Boeinga 7Dreamliner. Podobnie jak samochody, tak i samoloty mają swoje rejestracje.

A tutaj na dole jeszcze jeden link – odnośnik, proszę zwrócić uwagę na oznaczenia kodowe na samolotach, m. Jana Zumbacha JZ, na jego Mustangu. Trzeba poszukać oznaczeń kodowych z Hurricane Zumbacha z okresu walk o Anglię. Wprowadzono do użycia litery SP, co było ołatwieniem dla obsługi łączności radiowej. Samoloty zostały wyposażone w radiostacje pokładowe. Oznaczenia samolotów US Navy i Marines.


Kiedy marynarka postawiła na jeden, wielozadaniowy samolot, pozostawiono mu w oznaczeniu litery. System został wprowadzony w czternaście lat po powstaniu sił lotniczych Armii Amerykańskiej, przez ten okres samoloty używane przez lotnictwo Armii nosiły tylko oznaczenia nadane im przez ich producentów. Urząd Lotnictwa Cywilnego to instytucja rządowa, powstała na podstawie Głównego Inspektoratu Lotnictwa Cywilnego i Departamentu Lotnictwa Cywilnego MI. Mam taką książkę niedawno wydaną pod tytułem Polacy w obronie Wielkiej Brytanii. Nowy sposób oznaczenia samolotów wojskowych został uregulowany w drodze aktu prawa wewnętrznego, będąc wyrazem woli ustawodawcy.


Jednak źródło tej normy prawnej leży gdzieś indziej. Jest nią międzynarodowe prawo zwyczajowe. Otóż od japońskiego oznaczenia maszyny jako „Myśliwiec Pokładowy Marynarki wzór 0”.


Pod koniec wojny myśliwce A6M – podobnie jak opisane wyżej bombowce – Zero wykorzystywany był do ataków samobójczych.

Za rolę, którą odegrał jako podstawowy oręż Japończyków, Zero. PZL na obydwóch stronach statecznika oraz nr seryjny zaczynający się od 6. Były one malowane w kolorze czerwonym. Dodatkowo możesz rozróżnić wielkość samolotu, która jest proporcjonalna do wielkości symbolu. Ponadto różne typy samolotów mają inny kształt oznaczenia. Stosowanie oznaczników w lotnictwie normuje doc.


Zachowaj przeszłość Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń. Na początku był chaos, pierwsze samoloty nie miały oznaczeń i wszyscy strzelali do wszystkich - taki deathmatch:) Zaczęto wprowadzać pierwsze oznaczenia. Państwa Centralne stosowały różne odmiany krzyży, a państwa Ententy różne odmiany kokar na wzór trójkolorowej kokardy z czasów Rewolucji Francuskiej. I, kalkomanie do modelu Hasegawa 1:72.


Typowe oznaczenia eskadrowe to numer taktyczny „10” w kolorze białym (na niektórych zdjęciach wydaje się nieco ciemniejszy, ale uważamy, że to raczej kwestia starzenia się farby niż odmiennego koloru), oraz godło puchacza na jasnoniebieskim trójkącie. Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda przepływ ruchu lotniczego w skali kraju, kontynentu czy świata? W momencie kiedy pisałem ten tekst nad Ziemią unosiło się 5.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty