poniedziałek, 29 września 2014

Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży jakie dokumenty

Listę dokumentów znajdziesz poniżej. W przypadku złożenia fałszywych zeznań, właścicielowi samochodu grozi odpowiedzialność karna. Sprzedaż auta a jego wyrejestrowanie.


Jeśli zbywasz pojazd na rzecz nowego właściciela, wciąż pozostaje ono zarejestrowane. Musisz jednak zgłosić do ubezpieczyciela fakt sprzedaży samochodu. Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – niezbędne załączniki.

W zależności od powodu wyrejestrowania pojazdu do wniosku powinieneś załączyć stosowne załączniki. Warto dokładnie je sprawdzić zanim zdecydujesz się na wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i ponownych odwiedzin w urzędzie.


Po zakupie nie przerejestrowałem samochodu na siebie ,a właśnie dokonałem jego sprzedaży. Czy w tym wypadku muszę zgłosić zbycie auta w urzędzie w którym był zarejestrowany ? Jeśli tak, to jakie dokumenty będą do tego potrzebne ,jeśli chciałbym zgłosić zbycie pojazdu drogą pocztową. Przygotuj potrzebne dokumenty.


Do dni kalendarzowych od zbycia pojazdu, czyli na przykład podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu albo umowy darowizny pojazdu. Zgłoszenie zbycia pojazdu jest obowiązkiem każdego dotychczasowego właściciela pojazdu.

Jeśli tego nie zrobisz — możesz dostać na przykład wezwanie do zapłacenia. Jeśli już zdecydujemy się na to rozwiązanie, to warto wiedzieć kiedy można wyrejestrować pojaz gdzie to zrobić, ile to kosztuje i jakie są do tego niezbędne dokumenty. Warto wiedzieć, kiedy auto powinno zostać wyrejestrowane i jakie dokumenty będą potrzebne. Wszystkie niezbędne dokumenty kierowca (lub wskazany przez niego pełnomocnik) składa w wydziale komunikacji.


Wyrejestrowanie samochodu – Co powinien wiedzieć kierowca. Jeśli samochód ma innych współwłaścicieli, oni również powinni być. Gdzie można wyrejestrować pojazd i jakie dokumenty należy złożyć?


Sprawdź nasz poradnik w którym dowiesz się jak krok po kroku wyrejestrować samochód. Właściwie w ciągu około minut trwającego spotkania problem samochodu zniknął, ja miałem pieniądze w garści i umowę, która zwalniała mnie z jakiegokolwiek biegania za ubezpieczeniem itd. W przypadku, gdy dane odnoszące się do właściciela pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o wyrejestrowanie pojazdu są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdów, jeżeli była wydana, jako dowód własności rozumie się wszystkie dokumenty potwierdzające fakt.


Na byłym właścicielu samochodu ciąży obowiązek nie tyle wyrejestrowania, co zawiadomienia o zbyciu zarejestrowanego pojazdu. Prawo o ruchu drogowy„Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nie przekraczającym dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu (…)”. Radzimy jednak zrobić to jak najszybciej, zwłaszcza gdy tuż po sprzedaży pojazdu zbliża się termin opłacenia kolejnej raty składki OC. Umowa sprzedaży samochodu – Gotowy dokument do pobrania.


Gdy chodzi o wyrejestrowanie samochodu kierowca, w zależności od okoliczności musi posiadać odpowiednie dokumenty, które ułatwią mu całą procedurę. Udokumentowana trwała i zupełna utrata pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności – najbardziej niejednoznaczna przesłanka do wyrejestrowania pojazdu. Urzędnicy różnie ją interpretują, gdyż żaden przepis nie mówi wprost, jakie dokumenty są potrzebne do udokumentowania tego, że właściciel stracił dany pojazd.


Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w ciągu dni od zbycia auta, powinieneś zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji w urzędzie, w którym było zarejestrowane.

Druk zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Dokument, na podstawie którego nastąpiło zbycie pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura). Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik (wzór przykładowego pełnomocnictwa).


W przypadku gdy dotychczasowym właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna wymagany jest dokument tożsamości: dowód. Dlatego wartą rozważenia opcją jest wyrejestrowanie samochodu przed jego wywózką z kraju. Ponieważ, zakładamy, obcokrajowiec nie zrobi tego samodzielnie, możemy dokonać tego razem z nim (już po sprzedaży) albo samemu (przed sprzedażą). W tym drugim przypadku trzeba być jednak ostrożnym.


Nie obędzie się również bez uiszczenia opłaty za wyrejestrowanie pojazdu. Auto również nie jest ubezpieczone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty