piątek, 11 maja 2018

Jak ustalić adres pozwanego

Jak ustalić adres zamieszkania pozwanego ? Wydział spraw obywatelskich danej gminy udostępni dane pozwanego (adres zamieszkania) pod warunkiem, że wykażemy interes prawny w uzyskaniu tych danych – tak samo jak to zostało powyżej opisane. Miejsce zamieszkania pozwanego. Co ważne, w pozwie należy podać aktualny adres zamieszkania strony pozwanej.


Niekoniecznie musi to być więc adres zameldowania, choć gdy taki podasz, to masz już mocny argument, że dopełniłeś obowiązku ustalenia.

Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c), pismo inicjujące (pozew) w sprawie sądowej powinno wskazywać adres strony przeciwnej. Jeżeli jednak go nie ma lub okaże się nieaktualny, sąd wzywa do podania prawidłowego adresu. Fikcyjny adres zamieszkania pozwanego. Jeśli wierzyciel nie wie jak ustalić adres zamieszkania pozwanego, a roszczenie może ulec przedawnieniu i konieczne jest jak najszybsze wysłanie pozwu, zdarza się, że w pozwie wskazywany jest adres fikcyjny albo taki, co do którego wiadomo, że jest nieaktualny. Jeżeli jednak, w żadnym z tych organów nie dowiemy się jaki jest aktualny adres zamieszkania czy zameldowania pozwanego, możliwe jest wniesienie do sądu wniosku o ustanowienie kuratora przez sąd.


Często zdarza się, że znajomi ci przestają być znajomymi. Nie znamy ich wszystkich danych i konieczne staje się ustalenie adresu dłużnika.

Jak więc ustalić adres dłużnika, którego niewątpliwe potrzebujemy, chociażby po to, aby po pierwsze, wezwać (po bożemu) dłużnika do zapłaty, po drugie, wnieść do sądu pozew o zapłatę. Osoby niepotrafiące ustalić adresu przeciwnika procesowego nie są pozbawione możliwości wytoczenia przeciwko niemu powództwa. Nie wystarczy więc, by adres pozwanego nie był znany. PESEL pozwanego, takich jak data urodzenia.


Każdy, wnosząc sprawę do sądu, musi w pozwie dokładnie wskazać dane adresowe strony. Urząd pomoże ustalić dokładny adres pozwanego. Aby uzyskać do nich dostęp musi wykazać interes prawny. Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA nie rozpoznaje już wniosków o udostępnienie danych z rejestru PESEL.


Dzięki wprowadzonej zmianie do ustawy o ewidencji ludności zainteresowani mogą składać te wnioski bezpośrednio do urzędu wybranej gminy. Brak adresu pozwanego to jeszcze nie problem. Zawsze możemy wnosić do sądu, aby ustanowił dla pozwanego kuratora, który będzie go reprezentował. Jednak wcześniej musisz uprawdopodobnić, że nie potrafisz ustalić tego adresu. W tym celu najlepiej zwrócić się do urzędu miasta lub gminy ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego.


Prócz tego niezmiennie musisz podać miejsce zamieszkania i adres pozwanego. W pozwie o rozwód powódka wskazała adres pozwanego męża.

Pisma sądowe były dwukrotnie awizowane, ale za każdym razem wracały do sądu z adnotacją „adresata nie zastano. Moim dłużnikiem jest lokator, który wyprowadził się z domu, który wynajmował, zostawiając długi. Stałe zameldowanie ma, lecz nie mieszka pod podanym adresem, tylko z pewnością wynajmuje kolejny dom i pewnie kolejny raz narobi długów za czynsz i media i ich nie zapłaci.


Sąd musi znać adres dłużnika pozwanego o zapłatę, na który doręczy mu korespondencję - odpis pozwu, nakaz zapłaty, wezwania na rozprawę. Samo zameldowanie nie ma tutaj znaczenia. Jeżeli zatem pozwany pomimo zameldowania w Katowicach, mieszka w Poznaniu, wtedy też pozew będzie składany w tym drugim mieście.


Adres zamieszkania pozwanego to bardzo istotny element pozwu. W praktyce jego znajomość warunkuje możliwość skutecznego dochodzenia Twoich praw i decyduje o czasie trwania procesu. Jeśli nie znasz adresu zamieszkania pozwanego, warto więc abyś jak najszybciej spróbował go ustalić i określić jurysdykcję sądu. W jaki sposób ustalić adres pozwanego ? Grupy dyskusyjne w eGospodarka.


Grupach dyskusyjnych w eGospodarka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty