czwartek, 6 września 2018

Jak szukać krewnych

Nazwanie krewnych i powinowatych, szczególnie dalszych, jest dość trudne. Dlatego przytoczę tu określenia staropolskie, bo dawniej rodziny wchodzące w skład danego rodu były bardziej niż obecnie ze sobą związane i nazewnictwo sięgało głębiej niż to, które stosujemy dzisiaj. Poszukuję zaginionego wujka,wracającego do domu,do Polski z Ameryki do matki,pisał że będzie za tygodnie,nigdy do domu nie przybył,po drodze ktoś go sprzątnął po prostu,słuch wszelki o nim zaginął.


Nic nie wiadomo o Jego miejscu spoczynku,było to w latach tych,w czasie,lub po wojnie. Syn Stanisława i Julianny,myślę,że jest ,pochowany jako NN,lub nie wiadomo gdzie,z tego co. Dobry poradnik jak szukać przodków to cenna pomoc dla początkującego amatora genealoga.


Dzięki wskazówkom budowa drzewa genealogicznego staje się szybsza i łatwiejsza. Zawartość Jak szukać przodków i ich odnaleźć? Archiwum domowe Czy szukać? Start Jak gromadzić informacje?


Jak szukać krewnych

Razem z Carolyn szukamy żyjących krewnych w Polsce. Rodzina Pasiaków mieszka za oceanem od początku XX wieku. Od tego czasu minęło już ponad sto lat. Niektórzy potomkowie emigrantów starają się dowiedzieć, skąd pochodzą. Gdzie szukać swoich korzeni, krewnych, jak nawiązać kontakt po wielu dziesiątkach lat?


Z tym, że może się okazać, że takie dokumenty dawno zniknęły w oceanie czasu. Najlepiej szukać w księgach parafialnych. Duchowni odnotowywali chrzty i śluby oraz zgony, więc stosunkowo łatwo odszukać np. Jozefowicz prawdopodobnie wtedy byl na stazu lub pracowal w sadogora kolo rychtala. Strona genealogiczna zawierająca poradnik poszukiwacza przodków - OKRUCHY, opracowany na bazie dziesięcioletnich doświadczeń autora, w tym poszukiwań prowadzonych w Internecie.


Jak szukać krewnych

Malko szuka krewnych - Poszukuję krewnych - Forum. Tłumaczy to, czemu jest ono tak bardzo popularne a zarazem rozwiewa wątpliwości – istnieją setki niezwiązanych ze sobą rodzin o tym nazwisku i szukanie krewnych po nazwisku może sprawić wtedy nie mały problem. Inaczej rzecz ma się, kiedy nazwisko jest rzadkie. Oczywiście ta rzadkość może czasem wynikać z pisowni.


Cofnij się w czasie do tego co dziadkowie opowiadali - nazwiska, imiona orientacyjne daty, dobrą opcję jest też spacer po cmentarzu i notowanie dat, czasem jakiś pradziadek ma napisane kiedy zmarł i ile lat żył, wtedy wiesz mniej wiecej w którym roku szukać jego aktu urodzenia. Będą to na pewno dane o nas samych, rodzeństwie, rodzicach, współmałżonku i naszych dzieciach. Niejeden z nas poznał już chociaż część faktów z życia dziadków, rodzeństwa rodziców, krewnych, z którymi utrzymujemy stały kontakt.


Mamy też informacje zebrane od innych członków rodziny – rodziców, dziadków, cioć i wujków. Wypytywałem starszych krewnych, zacząłem szukać dokumentów. Zdarzały się przy tym historie zaskakujące. W rodzinie mojej żony kilka osób wyemigrowało do USA przed I wojną światową. Często otrzymujemy zapytania, jak odnaleźć w Stanach znajomych lub krewnych.


Poniżej podajemy kilka z nich. Wyszukiwarki internetowe Przy korzystaniu z internetowych wyszukiwarek genealogicznych czy książek telefonicznych pamiętać należy o tym, że nie jest to. Na początku zastanówmy się i zbierzmy wszystko, co wiemy już o naszej rodzinie. Twoje uprawnienia na tym forum.


Witam, Jak odnaleźć osobę której znam imię i nazwisko panienskie datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki ? Czytałem gdzies kiedyś że można się zwrócic co centralnej bazy PESEL lub może jakaś centralna baza meldunkowa ? Uzyskane od krewnych informacje o datach, nazwach miejscowości i nazwiskach wykorzystaj jako podstawę do dalszych badań w archiwach kościelnych i świeckich oraz w bibliotekach. Jest zachwycali prowadzonej korespondencji, ale za to, co to ja nie znam adresu. Ponieważ nie mogę zrozumieć napisany adres na kopercie.


Wiem scha babcia Irena mieszka w Hamburgu. Jeśli ktoś odpowie, będę szczęśliwy. Tego lata zamierzam nadal szukać swoich polskich krewnych. Instytut Historyczny realizuje swoje cele miedzy innymi poprzez prezentację zbiorów w ramach ekspozycji stałych, organizowanie wystaw czasowych oraz różnorodnych wydarzeń artystycznych, konferencji naukowych, spotkań popularno-naukowych, a także działalność edukacyjną i wydawniczą. Instytut jest zarówno depozytariuszem pamięci o przeszłości, jak i żywym centrum.


Genealogia w kilku krokach - RMF24. Plątanina informacji i faktów - często tak mówimy o szukaniu swoich przodków zanim spróbujemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty