Początkowo stosowanie polskich znaków było ograniczone technicznymi możliwościami urządzeń wejścia-wyjścia, potem również nieprzystosowaniem zagranicznego oprogramowania do języka polskiego. Z czasem pojawiły się Polskie Normy, były one jednak mało praktyczne, podobnie jak normy międzynarodowe. W konsekwencji w użyciu było wiele nieoficjalnych standardów. Standard ASCII przeznacza pierwsze kody (0–31) na znaki sterujące.
Nie są one przeznaczone do przenoszenia drukowalnych symboli, lecz do sterowania urządzeniem odbierającym dane. Na przykła znak (LF) oznaczający przejście do nowej linii, powoduje przesunięcie papieru w drukarce, a znak czyli Backspace powodował cofnięcie karetki o jedno pole. Home ascii Kody ASCII oraz polskie znaki ASCII w Windows.
W latach sześćdziesiątych pojawił się standard ASCII. Zawierał on 1znaków, z czego pierwsze to były znaki sterujące – Chociaż nie były one wyświetlane na ekranie lub drukowane, spełniały inne funkcje: odpowiadały za odstępy (spacje i tabulatory), informowały, kiedy zejść do nowej linii, nowej strony, czy o. Symbole z klawiatury Wpisywane znaki na ich kody klawiatury. Zawiera informacje na temat kodów Windows, Alt, kody znaków dla systemów Linux i Mac do standardowych narzędzi znaków specjalnych. Zestaw znaków utf-jest obecnie najczęściej stosowanym standardem i obsługuje on również polskie znaki.
Na starych stronach można się jeszcze spotkać z deklaracj. Tabela kodów ASCII Polskich znaków (HTML) Pewnie dla wielu mało przydatna ale jeśli chcesz stworzyć np. HTML używany jako podpis w różnych programach pocztowych bądź w jednym ale ww różnych wersjach językowych to na pewno ta tabelka Ci się przyda.
Niedrukowalne znaki kontrolne ASCII. Znaki kontrolne umożliwiają kontrolowanie niektóre urządzenia, takie jak drukarki są przypisywane numery tabeli ASCII – 31. To polecenie powoduje, że drukarki, aby przejść na początek następnej strony.
Kodowanie UTF-jest kompatybilne z ASCII – pierwsze znaki Unicode, czyli 1znaków tabeli ASCII koduje się jedno-bajtowo. Reszta jest zapisywana kolejno dwu, trzema, czterema, pięcioma i sześcioma bajtami. ASCII (czyt.aski, skrót od ang. American Standard Code for Information Interchange) – siedmiobitowy system kodowania znaków, używany we współczesnych komputerach oraz sieciach komputerowych, a także innych urządzeniach wyposażonych w mikroprocesor. Przyporządkowuje liczbom z zakresu 0−127: litery alfabetu łacińskiego języka angielskiego, cyfry, znaki przestankowe i inne symbole.
Podstawowym systemem kodowania jest ASCII. Lata temu grupa mądrych ludzi zza oceanu wymyśliła, że znaki w dokumentach możemy kodować na podstawie tabeli ASCII. O ile ASCII tylko i wyłącznie w czystej postaci jest już dzisiaj rzadko spotykane, to w kodowaniu UTF-ma olbrzymie znaczenie – zaraz zobaczymy dlaczego.
Unikod (ang. Unicode) jest nowoczesnym sposobem kodowania obejmującym znaki używane na całym świecie w tym wielu, jak nie wszystkich krajów (np. polskie, hieroglify czy cyrylicę), symbole muzyczne, techniczne, wymowy (skrypt „Rozszerzenia IPA”) i inne często spotykane. Ponieważ każdy standard kodowania rezygnuje z innych znaków, więc w tablicy ASCII polskie znaki znajdują się na różnych pozycjach w różnych standardach.
Komputer znaki rozpoznaje po ich numerze - wciskając klawisz z literą A, informujemy komputer, że na ekranie ma się pojawić symbol o numerze 6 litera B ma numer 6 itd. Nie chodzi mi o wyświetlenie tablicy kodów ascii. Chodzi o ustawienie danego kodowania w kodzie tak, żeby nie trzeba było używać char(tu kod ascii), itp.
Dla chcących poćwiczyć przygotowałem prostą tabelę zawierającą polskie znaki – „UTF-– polskie ogonki”. A SCII (American Standard Code for Information Interchange ) to kod liczbowy, który jest przyporządkowany każdemu znaku. Dzięki 8-bitowemu ASCII można w tablicy znaków umieścić dodatkowe znaki graficzne, a również znaki diakrytyczne - np. ASCII z racji na ograniczenie 2znaków jest powoli wypierany poprzez inny mechanizm kodowania znaków o nazwie Unicode.
Tworzę modyfikacje do pewnej gry w jezyku polskim. Skrypty tej gry muszą być konwertowane na format Ascii, jednak gdy kilikam format - konwertuj na Ascii to wszystkie polskie znaki zamieniają się na zwykłe czyli “z” “c” i tak dalej. Gdy zmienia kodowanie jest to samo. W grze są krzaczki albo niema polskich znaków.
Tworzenie stron www: wie ktoś skąd można wziąć kody ascii polskich znaków ? Ascii table for Latin-charset (CP852) containing all character symbols converted in PNGs. Chciałbym, aby automatycznie (lub po naciśnięciu jakiegoś klawisza) przed kompilacją zmieniały się znaki kodowane w Windows na kodowane w Dos w całym pliku źródłowym. Co do odpowiedzi na Twoje pytanie, jest oczywistym, że używasz innego kodowania, niż to, dla którego masz kody polskich liter.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.