środa, 29 października 2014

Ciasto marcinek z hajnówki

Ciasto marcinek z hajnówki

Ciasto jest typowe dla regionu Puszczy Białowieskiej, a konkretnie Hajnówki, z którym to miastem często jest kojarzone. I właśnie samorząd Hajnówki starał się w tym roku o wpisanie Marcinka na Listę Produktów Tradycyjnych. Po kilku minutach śmietana powinna zwiększyć objętość o połowę. Marcinek - przepis na ciasto Urszuli Szwarc z Hajnówki. Dodane przez myszkaw: Tylko o kuchni.


Ciasto marcinek to wypiek pochodzący z Podlasia, z okolic Puszczy Białowieskiej, w niektórych miejscowościach obowiązkowy wręcz na weselnych stołach. Przypomina nieco popularny miodownik lub stefankę – wiele cienkich warstw ciasta przełożonych kremem. W klasycznym marcinku z Hajnówki znajduje się nawet placków!


Na początek należałoby jednak ostrzec , że jest to ciasto dla cierpliwych - najpierw trzeba upiec około placków , a potem jeszcze poczekać co najmniej godziny , zanim będzie można spróbować gotowego Marcinka. Składa sie z bardzo cienkich placków przełożonych. Zagniatamy ciasto i dzielimy na części.


Ciasto marcinek z hajnówki

Rozwałkowujemy na cienkie placki. Jest on podobno bardzo popularny na Podlasiu i możliwe, że stamtąd wywodzi się przepis na niego. W wielu źródłach można Zobacz więcej. Obserwuj bloga Obserwujesz bloga mojprzepisna.


Jak pewnie wiecie, jest to ciasto typowe dla regionu Puszczy Białowieskiej, a konkretniej – można je nazwać hajnowskim specjałem. Dziś przepis z regionu Podlasia a mianowicie z Hajnówki. Chodź w oryginale przepisu ciasto to składa się z około cienkich blatów to ja sobie nieco uprościłam robiąc deser piętrowy. Według mnie smak ciasta jest bardzo dobry i wcale nie gorszy od oryginału.


Ciasto ma dużą ilość blatów miodowych, ale szybko się je przygotowuje i piecze. Bardzo szybko i sprawnie się je przyrządza, następnie czekasz, aż blaty zmiękną w lodówce i gotowe. Możecie je trzymać w lodówce około tygodnia. Na wierzchu proponuję udekorować je kandyzowanymi owocami. Najbardziej mi smakuje ten z Hajnówki.


Bywam w tym mieście często, ale w okresie letnim. Ostatnio moja koleżanka z pracy przyniosła do biura coś przepysznego, nazywając to “Oszukanym Marcinkiem”. Niektórzy decydują się jednak na wprowadzenie dodatkowych zmian takich jak rodzaj ciasta. Coraz więcej osób wybiera ciasto marcinek z Hajnówki , które idealnie sprawdza się w formie tortu, a jest zaskakujący dla gości. Jest to podlaski przysmak, którego większość naszych bliskich nie miała okazji.


To ciasto jednego miasta - Hajnówki, i z ta miejscowością jest kojarzone. Rozpełzło się ono oczywiście po Podlasiu i zawędrowało do sklepów w Bielsku czy Białymstoku, ale wszystkie inne marcinki klękają na kolana przed tym z Hajnówki. Tradycyjny wypiek mieszkańców z okolic Puszczy Białowieskiej, zwany hajnowski marcinek - wielowarstwowe ciasto przekładane kremem, które wyglądem przypomina tort - zostało wpisane na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Obecnie na tej liście figurują już produkty z regionu. Te w sklepach nie są tak dobre jak marcinek kupiony prywatnie.


Dzięki mniejszej ilości placków smak cytrynowej śmietanki. Do otrzymanej masy dodać śmietanę, sodę i mąkę. Nastepnie cienko je rozwałkowywać, uiec placki. Mimo prostych składników ciasto to jest bardzo pracochłonne w wykonaniu. Hajnowski marcinek wyglądem przypomina tort.


Na każdy placek kładę czubate duże łyżki śmietany. Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na marcinek bez pieczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty