Kworum to nowe medium internetowe, gazeta dla polskiego czytelnika, któremu na sercu leży dobro naszej Ojczyzny. Jest kilkanaście działów tematycznych, można wyrażać opinie i współredagować. Często spotykaną wartością kworum jest połowa członków danego organu kolegialnego – przyjmuje się wtedy, że jest to liczba osób wystarczająca dla reprezentowania całości.
Zdarza się jednak, że wraz ze wzrostem znaczenia danej sprawy kworum staje się znacznie bardziej rygorystyczne. Kworum (z łaciny quorum praesentia sufficit – których obecność wystarcza), liczba członków zgromadzenia (np. parlamentu, zebrania plenarnego stowarzyszenia czy organu kolegialnego), których obecność jest niezbędna do podjęcia prawomocnych decyzji.
Na ogół konieczna jest połowa liczby członków. Kworum (z łac. Quorum) praesentia sufficit - których obecność jest wystarczająca - minimalna liczba członków danego zgromadzenia (m.in. stowarzyszenia, związku zawodowego, zarządu, parlamentu, rady), niezbędna i konieczna do ważności prowadzenia obrad lub podjęcia każdej ważnej, wiążącej decyzji. Największe w Polsce wiarygodne źródło informacji poprawnościowych Wydawnictwa Naukowego PWN. Aby głosowanie było ważne, niezbędne jest kworum , które przy uchwalaniu ustaw wynosi co najmniej połowę ustawowej liczby posłów – minimum 2posłów.
Do kworum nie są jednak wliczani posłowie, którzy będąc na sali, nie podjęli żadnej decyzji, czyli nie zagłosowali ani „za”, ani „przeciw”, ani „wstrzymuję się”. Przykłady użycia - kworum po angielsku. Poniższe tłumaczenia pochodzą z zewnętrznych źródeł i mogą być niedokładne.
Warte podkreślenia jest to, że istnienie kworum nie jest wymagane przez cały czas trwania sesji, lecz przede wszystkim w momencie jej rozpoczęcia oraz przeprowadzania samego aktu głosowania.
Niemniej musi to być kworum faktyczne, a nie wynikające tylko z listy obecności. W naszym słowniku wyrazów bliskoznacznych języka polskiego dla słowa kworum znajduje się łącznie synonim. Słownik wyrazów bliskoznacznych do słowa kworum. Synonimy te zostały podzielone na grupę znaczeniową. Jednym jest obecność kworum przewidzianego w ustawie (co najmniej połowa członków rady), albo w statucie spółki.
Poprawna pisownia, znaczenie: terminem kworum określamy liczbę członków jakiegoś zgromadzenia, która jest niezbędna do prowadzenia obra osiągnięcia prawomocności wyborów lub uchwał. Powyższy wyraz zapożyczony został z łaciny, w którym wyrażenie quorum praesentia sufficit oznaczało. Występujące w nim wyrażenie quorum praesentia sufficit oznaczało których obecność wystarcza.
Należy zwrócić uwagę, że wyrazy zapożyczone z łaciny, w których oryginalnie występowało połączenie głosek qu, w języku polskim zapisujemy zawsze przez kw. Definicja kworum w Słowniku Online. Karczewskiego, że posiedzenie Senatu zostanie przedłużone być może aż do wtorku.
Zrywanie kworum , wnioski bez trybu Wieczorem na pytania opozycji odpowiadał wiceminister Łukasz Piebiak. Projekt był poselski, a skoro był poselski to nie był pisany w ministerstwie - przekonywał Piebiak. Kworum jest to minimalna liczba członków danego zgromadzenia wymagana do prowadzenia obrad lub podejmowania prawomocnych decyzji. Zgromadzeniem takim może być parlament, związek zawodowy, stowarzyszenie, zarząd firmy, rada (gminy, powiatu etc.).
Termin ten pochodzi z łaciny „Quorum praesentia sufficit” i. W zależności od regulacji prawnej może być to np.
Mianem kworum określa się liczbę członków danego organu (tu: rady gminy), których obecność umożliwia podjęcie uchwały. Nie jest to natomiast liczba osób, które muszą uczestniczyć w. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania. Kworum jest elementem wymaganym dla podjęcia uchwały organu jednostki samorządu terytorialnego (tu: rady lub zarządu powiatu), tj.
Warunek ten nosi nazwę kworum , a co do zasady oznacza, że na sali musi znajdować się przynajmniej połowa ogólnej liczby posłów, tzn. Zasób kworum przechowuje dane, które są krytyczne dla odzyskiwania po awarii komunikacji między węzłami klastra. MNS jest dostosowana dla klastrów rozproszonych geograficznie. Prawo i Sprawiedliwość było blisko kolejnej porażki w sejmowym głosowaniu.
Opozycja próbowała zerwać kworum podczas głosowania nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.