Owo stare powiedzenie poznać (lub znać) pana po cholewach bywa dzisiaj rzadko używane, ale niekiedy jeszcze spotyka się je w tekstach (kiedy autorzy chcą coś obrazowo przekazać). Dlatego postanowiłem Wam je przypomnieć i objaśnić, skąd się wzięło. Jego sens jest następujący: ‘po. Frazeologizm poznać pana po cholewach używany jest wówczas, gdy chcemy powiedzieć, że o statusie społecznym człowieka świadczy to, jak jest ubrany i co nosi.
Zwrot wywodzi się z okresu staropolskiego.
Chyba nigdzie tak jak na krakowskim Zwierzyńcu szanowano to staropolskie powiedzenie. Buty były arcyważne dla zwierzynieckich andrów, dla pijaczków, gołębiarzy, łaziorów, jak ich nazywa Olek Kobyliński, zwierzyniecki bar który od Jerzego Harasymowicza wziął swoje ksywkę - Makino. Moja mama mawiała poznać pana po cholewach. Buty świadczą o właścicielu, a budynek o gospodarzu. Alicjo, nie prowokuj z pokazywaniem kotów #128521; naturalnie, wszyscy o tym wiedzą, ze kot jest takim samym zwierzem jak każde inne.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Serdecznie witam miłośników elegancji - nie tylko męskiej. Mimo „staropolskiego” tytułu rzecz będzie dotyczyć nie tylko butów. Znalazłem się na tym forum poszukując jakiegoś ustrojstwa do rozciągania kapeluszy. Mam lat i wiele modowych epok za sobą. Nie uważam się za arbitra ele.
A swoja drogą, pana poznawano po cholewach, a i owszem, a i jak najbardziej, tylko ta cholewa nie to, że miała się świecić czy błyszczeć, ona musiała być dobrze pomarszczona. Bo prawdziwy pan to miał cholewę bardzo ładnie i bardzo mocno pomarszczoną. A że dobrze nawoskowaną i czystą, toż to przecież samo przez się zrozumiale. Projektantów butów dla panów zainspirowały zaś mundury i akcesoria profesji uważanych za wybitnie męskie: policjanta, żołnierza, myśliwego czy muzyka. Kiedyś Polaka za granicą poznawało się po paskudnych, niemodnych butach.
Zmieniły się czasy, a problem butów istnieje. Ostatnio byłam na koncercie młodej, niezłej orkiestry ubranej, różnorodnie, ale na czarno i koleżanka najpierw zwróciła. Hasło cholewa w: Wielki słownik języka polskiego, Instytut Języka Polskiego PAN. Puść psa pod stół, on lezie na stół.
Przez imaginację nie widział koronację.
Rady namowy i prośby, lepsze w uczeniu niż groźby. Ramy często tyle, albo i więcej, warte niż obraz. Ranne wstawanie, a młode wydanie nigdy nie zaszkodzi. Co może spowodować pewne problemy, bo córka właśnie wychodzi za mąż, a jak powiedział poeta „trza być w butach na weselu”.
W dodatku wszyscy wiemy, że „ poznać pana po cholewach ”. Chyba, że włoży „skrzypiące buty”, co po prostu oznacza, że są jeszcze niezapłacone i upominają się o należność dla szewca. Bezpiecznie jak u Pana Boga za piecem. Człowiek myśli – pan Bóg kreśli. Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy.
O tem, czemu pana po cholewach poznać, takoż o wyższości słomy w butach. Po czym poznać ćwierćinteligenta, sorry, buraka? Lecha Olszanickiego, radnego powiatu złotoryjskiego. Samorządowiec w niewybrednych słowach odniósł się w nim m. Merkur Progress standard , żyletki Triton 3R , pędzel syntetyk Maggard purple mm , mydło do golenia AB , krem do golenia Wars , ałun potasowy , after shave Consul , balsam koniczynowy Lawendowa Farma.
Tłumaczenia dla hasła „poznać“ w polsko niemiecki słowniku (Przełącz na niemiecko polski) polsko niemiecki I. Zgłoś uwagę lub komentarz do hasła poznać poznać perf od poznawać. Moda na brzydotę dopiero się rozkręca - Moda przyzwyczaiła nas już do tego, że co jakiś czas zatacza koło i wracają trendy, które jeszcze chwilę temu uznawane były za kicz i tandetę. Poznasz głupiego po śmiechu jego. Poznać po mowie, co kto ma w głowie.
Praca nie zając, nie ucieknie. Pracuj, a garb ci sam wyrośnie. Prawa są równie jako pajęczyna: wróbel się przeciśnie, a na muszkę wina.
Tymczasem w mediach zarzuca się mi, że skupiam się na remoncie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.