W celu wyrejestrowania pojazdu trzeba udać się do urzędu komunikacji odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania i złożyć wniosek. Dokument jest identyczny jak w przypadku rejestracji samochodu, a w nagłówku wystarczy wykreślić odpowiednie zwroty. Możesz go pobrać wcześniej z serwisu internetowego, wydrukować i wypełnić.
Sprzedaż pojazdu nie wymaga jego wyrejestrowania. W związku ze sprzedażą samochodu masz dwa obowiązki: jeden wobec urzędu, drugi wobec swojego ubezpieczyciela.
Po pierwsze powinieneś powiadomić o sprzedaży samochodu właściwego starostę. Taki obowiązek wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym (Art. ust. pkt 1). Auto jest zepsute i nie ma silnika. Naprawa nie jest opłacalna, sprzedaż też nie.
Czy istnieje sposób wyrejestrowania samochodu, tak aby mógł dalej stać u mnie na prywatnej posesji i być przeznaczony z czasem do sprzedaży na części? W aucie skończyło się ubezpieczenie. Aby nie kupować nowego, wypowiedziałem umowę.
Wyrejestrowanie samochodu – jak to zrobić, ile to kosztuje, jakie dokumenty są potrzebne, gdzie i kiedy można wyrejestrować auto?
Wyrejestrowanie pojazdu to najczęściej droga w jedną stronę – ponowne zarejestrowanie wyrejestrowanego auta jest stosunkowo trudne. Na byłym właścicielu samochodu ciąży obowiązek nie tyle wyrejestrowania, co zawiadomienia o zbyciu zarejestrowanego pojazdu. Prawo o ruchu drogowy„Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nie przekraczającym dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu (…)”. Jakie dokumenty potrzebne są do wyrejestrowania pojazdu? Brak procedury wyrejestrowania czasowego samochodu, który nie jest w ruchu ulicznym to skandal ! W takim zawiadomieniu powinny znaleźć się dane sprzedającego oraz nowego właściciela: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL.
Wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC prawa i obowiązki poprzedniego właściciela przechodzą na nabywcę samochodu - zakończył Begger. Przygotuj potrzebne dokumenty. Do dni kalendarzowych od zbycia pojazdu, czyli na przykład podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu albo umowy darowizny pojazdu.
Zgłoszenie zbycia pojazdu jest obowiązkiem każdego dotychczasowego właściciela pojazdu. Jeśli tego nie zrobisz — możesz dostać na przykład wezwanie do zapłacenia. Podobno właściciel auta cieszy się dwa razy: gdy kupi samochód i kiedy uda mu się go w końcu sprzedać.
Tym razem jednak nie będziemy się zajmować tym, jak najkorzystniej pozbyć się takiej skarbonki na kołach, lecz raczej podpowiemy, jak uniknąć kłopotów po sprzedaży. Sprawdź nasz poradnik w którym dowiesz się jak krok po kroku wyrejestrować samochód. Każdy samochód w Polsce musi posiadać wykupione OC pojazdu.
W przypadku braku wyrejestrowania samochodu, na kierowcę może zostać nałożona kara za jego brak. Warto wiedzieć, kiedy auto powinno zostać wyrejestrowane i jakie dokumenty będą potrzebne.
Trzeba też pamiętać o dostarczeniu kupującemu kompletu kluczyków i innych dokumentów samochodu, na przykład instrukcji obsługi, gdy jest ona dostępna. Na podstawie dokumentów przygotowywana jest umowa kupna-sprzedaży, a także inne pisma potrzebne między innymi do wyrejestrowania pojazdu oraz do rezygnacji z umowy ubezpieczeniowej. Koszt wyrejestrowania samochodu – bez względu na przyczynę – jest symboliczny i wynosi zł. Nieco więcej, bo zł w ramach opłaty skarbowej, trzeba zapłacić w przypadku obecności pełnomocnika za właściciela pojazdu.
Opłat za wyrejestrowanie samochodu można dokonywać gotówką lub kartą w kasie urzędu lub przelewem. Udokumentowana trwała i zupełna utrata pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności – najbardziej niejednoznaczna przesłanka do wyrejestrowania pojazdu. Urzędnicy różnie ją interpretują, gdyż żaden przepis nie mówi wprost, jakie dokumenty są potrzebne do udokumentowania tego, że właściciel stracił dany pojazd. Koleś sprzedał auto, ale zgubił umowę kupna sprzedaży i nie ma kontaktu (adres,tel) z kupującym. Trzęsie galotami, bo uważa, że po sprzedaży auta trzeba je wyrejestrować i zgłosić do ubezpieczalni sprzedaż auta, to wszystko w ciągu dni (minęło mu dni) od daty sprzedaży bo grożą jakieś kary za przekroczenie terminu, a on nie ma umowy.
Powszechnie uważa się, że po sprzedaży samochodu należy go wyrejestrować. W rzeczywistości, nie taki jest sposób postępowania - zamiast wyrejestrowania pojazdu trzeba złożyć zawiadomienie o jego zbyciu. Kwestie dotyczące wyrejestrowania samochodu regulują ściśle zapisy prawa. Zawiadomienie ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu mechanicznego może być podstawą do wypowiedzenia umowy OC samochodu zgodnie z art.
Niniejszy artykuł ma na celu prześledzenie przypadków, kiedy zobowiązani jesteśmy wyrejestrować pojazd oraz konstrukcji pisma, w którym dokonujemy zawiadomienia ubezpieczyciela o tym fakcie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.