wtorek, 22 października 2019

Trening po 40 tce

I jeszcze przed samym rozpoczęciem ćwiczeń z ciężarami - trzeba zrobić kilka powtórzeń z ciężarem o połowę mniejszym niż ciężar docelowy dla danej sesji. Na przykła jeśli trening ma polegać na ośmiu powtórzeniach z ciężarem 1kilogramów, rozgrzewka powinna obejmować do powtórzeń z wagą kilogramów. Kiedy ktoś zaczyna poszukiwać sportu dla siebie to jednym z wariantów jest trening siłowy.


Właśnie kulturystyka po 40-tce jest świetnym sposobem na uzyskanie formy fizycznej i wyglądu, na którym coraz bardziej nam zaczyna w tym czasie zależeć. Widać to bardzo dobrze w praktyce. Po trzydziestce szanse na życiówkę spadają o rocznie - między innymi dlatego wymyślono kategorie wiekowe.

Ale kryzys wieku średniego nie dotyczy ambitnych i solidnie trenujących biegaczy. Kiedy po czterdziestce lecą kilometry, czas się dla nich zatrzymuje. Strategia treningu po 40-stce.


Kolejnym wnioskiem wypływającym z powyższego paragrafu jest to, że trening osoby w średnim wieku powinien być poddany pewnym modyfikacjom. Nie chodzi tutaj jednak o to, by przesadnie skupiać się na detalach, takich jak czas przerwy między seriami czy rodzaj stosowanych ćwiczeń. Czy trening po 40-tce ma sens, skoro z wiekiem ilość testosteronu, hormonu wzrostu, masa mięśni spada? Warto jednak mieć na uwadze kilka rzeczy, które pozwolą przeprowadzić trening jak najbezpieczniej.


Jeśli jesteś osobą początkującą i nie miałeś wcześniej wiele wspólnego ze sportem – nie rzucaj się na głęboką wodę!

Jak zacząć trening kulturystyczny w wieku dojrzałym. W rozmowie Jan Łuka rozwiewa wiele wątpliwości jakie mogą mieć osoby w wieku dojrzałym, co do treningów kulturystycznych. Jak wrócić do formy sprzed lat? Umiejętności fizyczne potrzebują jednak takiego samego treningu. Wiele osób, gdy rozpoczyna trening, nie potrafi wykonać pompki, podciągać się, poprawnie robić przysiadów, a nawet nie próbuje wykonać bardziej skomplikowanych ćwiczeń jak stanie na rękach, przysiad na jednej nodze, etc.


Podciąganie „półsztangi” do klatki piersiowej w opadzie tułowia – serie x powtórzeń 2. Kiedy ostatnio przeglądałem „internety” w poszukiwaniu wartościowych informacji z dziedziny treningu trafiłem na artykuł Joe Friela. Oczywiście nie przypadkiem był to akurat ten autor. Joe Friel uchodzi za jeden z większych autorytetów w dziedzinie treningu wytrzymałościowego – głównie w obszarze triatlonu i kolarstwa. Od lat jest jednym z moich ulubionych autorów. Tym razem do treningu wracam powoli, bo waga mi podskoczyła i nie chcę się przeciążyć.


Chciałabym włączyć do treningu rower - we wtorki i czwartki. Chciałbym jeszcze dodać do tego jakiś trening siłowy. Aktywność fizyczna w wieku średnim jest najskuteczniejszym sposobem na pobudzenie naszego organizmu do produkcji hormonu męskości.


Testosteron śmiało możemy nazywać najważniejszym hormonem u mężczyzn, dlatego jego spadek jest niepożądanym zjawiskiem. Należy pamiętać, że biegacz zaczynający trening w wieku lat musi zastosować nieco inną procedurę. Trening dla mężczyzn po 40-tce.


U niego wzrost wytrzymałości będzie następował jeszcze przez wiele lat, a równocześnie ze względu na coraz bardziej zaawansowany wiek trudno dochodzić do naprawdę wysokich obciążeń.

Wiele osób zastanawia się, czy to na pewno odpowiedni wiek, aby rozpocząć trening na siłowni. Prawda jest taka, że warto zacząć w każdym wieku, niezależnie od tego, czy mamy lat, czy 60. Bo brak snu prowadzi do wzrostu kortyzolu we krwi, który powoduje odkładanie się tłuszczu (zwłaszcza w okolicach talii), a także spowolnienie metabolizmu.


Bez snu nie ma figury, więc pamiętaj o tym! Gdy kalendarz pokaże, że ukończyłaś lat, zrób wszystko, aby zegar biologiczny pokazywał dopiero południe. Przede wszystkim zgłoś sie do lekarza i zrób profilaktyczne badania. Zacznij z krótszym planem treningu i umiarkowanym obciążeniem i przetrwaj każdy trening – wówczas upewnij się, że uzyskujesz wystarczającą ilość odpoczynku i prawidłowo się odżywiasz dla pełnej regeneracji przed następnym treningiem.


Biega na dystansach od 5km do maratonu. Mistrz Europy Masters w Maratonie (drużynowo), a także 3-krotny Mistrz Polski Masters na dystansach maratonu, półmaratonu oraz w biegu górskim. Autor bloga Bieganie po poprzez którego dzieli się z innymi swoją biegową pasją i doświadczeniami.


Plan jest skierowany do osób, które chcą „połamać” minut na kilometrów, a mają czas do wykonywania trzech treningów tygodniowo. Poszczególne cykle treningowe zostały tak zaplanowane, aby zoptymalizować trening i osiągnąć jak największą efektywność. Bieganie interwałów powinno odbywać się na około naszego maksymalnego tętna.


Dlatego też nie należy sugerować się dostępnymi w internecie planami treningowymi, bo te uniwersalne zestawy tworzone są dla osób młodszych i mogą być nieodpowiednie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty