poniedziałek, 3 października 2016

Zasady wyrejestrowania samochodu

Brak procedury wyrejestrowania czasowego samochodu, który nie jest w ruchu ulicznym to skandal ! Jeżeli z jakichś przyczyn nie możemy użytkować samochodu, to warto go wyrejestrować, żeby nie płacić składki za ubezpieczenie OC. Będziesz musiał odwiedzić wydział komunikacji i złożyć odpowiedni wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Tu procedura wygląda tak samo jak przy rejestracji. Potrzebny jest też dokładnie taki sam druk. Wystarczy w jego nagłówku wykreślić odpowiednie wyrazy.


W celu wyrejestrowania pojazdu trzeba udać się do urzędu komunikacji odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania i złożyć wniosek. Dokument jest identyczny jak w przypadku rejestracji samochodu, a w nagłówku wystarczy wykreślić odpowiednie zwroty. Możesz go pobrać wcześniej z serwisu internetowego, wydrukować i wypełnić. Wyrejestrowanie pojazdu to najczęściej droga w jedną stronę – ponowne zarejestrowanie wyrejestrowanego auta jest stosunkowo trudne. Jeśli już zdecydujemy się na to rozwiązanie, to warto wiedzieć kiedy można wyrejestrować pojaz gdzie to zrobić, ile to kosztuje i jakie są do tego niezbędne dokumenty.


W przypadku wycofania samochodu z obiegu (w tej sytuacji wystarczy jeden z poniższych dokumentów): dokument potwierdzający, że pojazd został wycofany z obiegu, np. Jeżeli powodem wyrejestrowania samochodu jest jego kradzież, dołącz do wniosku: zaświadczenie wydane przez policję, które potwierdza zgłoszenie kradzieży pojazdu, oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu – jeżeli została wydana. Ubezpieczenie OC samochodu (pojazdu) to ubezpieczenie obowiązkowe. Za jego brak grozi kara finansowa.


W naszym kraju, inaczej niż np. Polisa OC gwarantuje opłacenie kosztów szkody do 5. Niemczech, nie da się czasowo wycofać z ruchu samochodu osobowego (taką możliwość przewidziano tylko dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej tony, czyli dla ciężarówek i autobusów) lub zawiesić opłacania OC (wyjątek dotyczy aut zarejestrowanych jako zabytkowe). Witam, w Niemczech wygląda to w ten sposób, że w przypadku wyrejestrowania samochodu, urząd informuje o tym ubezpieczalnię i wraz z dniem wyrejestrowania ubezpieczenie jest nieważne. Ubezpieczalnia nalicza wtedy składki do momentu wyrejestrowania. W przypadku zmiany właściciela pojazdu nowy właściciel może wybrać dowolne ubezpieczenie.


Jak zarejestrować samochód kupiony w Polsce. Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód nowy, czy używany wymagana jest jego rejestracja. W niniejszym tekście przedstawimy sam proces rejestracji, samochodu zakupionego w Polsce. Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu do pobrania bezpłatnie w formacie PDF, DOC lub DOCX.


Czytaj również porady na temat procedury wyrejestrowania samochodu. Rozwiązanie umowy ubezpieczenia OC. Koszt wyrejestrowania to zł. Po zezłomowaniu samochodu i wyrejestrowaniu go powinniśmy się jeszcze zająć rozwiązaniem umowy ubezpieczenia OC. Tym bardziej, że po udaniu się do ubezpieczyciela otrzymamy zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.


Wyrejestrowania należy dokonać w wydziale komunikacji, gdzie powinieneś złożyć: wypełniony wniosek o wyrejestrowanie samochodu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu – o ile była wydana, dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC, dowód uiszczenia opłaty skarbowej za decyzję o wyrejestrowaniu auta. Sprzedaż pojazdu nie wymaga jego wyrejestrowania. W związku ze sprzedażą samochodu masz dwa obowiązki: jeden wobec urzędu, drugi wobec swojego ubezpieczyciela.


Po pierwsze powinieneś powiadomić o sprzedaży samochodu właściwego starostę. Taki obowiązek wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym (Art. ust. pkt 1). Od Nowego Roku możemy zarejestrować pojazd także przez Internet. Podobno właściciel auta cieszy się dwa razy: gdy kupi samochód i kiedy uda mu się go w końcu sprzedać.


Tym razem jednak nie będziemy się zajmować tym, jak najkorzystniej pozbyć się takiej skarbonki na kołach, lecz raczej podpowiemy, jak uniknąć kłopotów po sprzedaży. Przerejestrowanie samochodu to obowiązek każdego nowego właściciela auta. Musi on dokonać tych formalności bez względu na to, w jaki sposób wszedł w posiadanie pojazdu – czy w drodze zakupu od innej osoby lub firmy, czy w wyniku spadku lub darowizny.


Przygotowałam dokumenty, które potrzebne Ci będą do rejestracji samochodu. Zabierz je ze sobą do urzędu, dzięki czemu zarejestrujesz samochód za pierwszym podejściem. Od opinii i raportów spalania po listę jego typowych usterek i przypomnienie o wymianie oleju. Od zdjęć i filmów po prognozę usterek i dane techniczne.


Od cen nowych po oferty używanych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty